Scientific Programme Committee


Scientific Programme Committee Chairs

  • Prof. Dr. Ir Arnold Bregt1 (Programme Chair)
  • Prof., Adj. Prof., D.Sc. (Tech.) Tapani Sarjakoski2
  • Dr. ir Ron van Lammeren1
  • Ir. Frans Rip3


1) Wageningen University, Chair  group GIS & Remote Sensing (WUR-GRS)
2) Finnish Geospatial Research Institute  (FGI, NLS )
3) Wageningen Environmental Research (Alterra)


Scientific Programme Committee

  • Ana Paula Afonso, Portugal
  • Jagannath Aryal, Australia
  • Fernando Bacao, Portugal
  • Marek Baranowski, Poland
  • Melih Basaraner, Turkey
  • Giedre Beconyte, Lithuania
  • Itzhak Benenson, Israel
  • Lars Bernard, Germany
  • Michela Bertolotto, Ireland
  • Ralf Bill, Germany
  • Sandro Bimonte, France
  • Thomas Blaschke, Austria
  • Thomas Brinkhoff, Germany
  • Sytze de Bruin, Netherlands
  • Pedro Cabral, Portugal
  • Sven Casteleyn, Spain
  • Christophe Claramunt, France
  • Serena Coetzee, South Africa
  • Lex Comber, United Kingdom
  • Oscar Corcho, Spain
  • Joep Crompvoets, Belgium
  • Isabel Cruz, United States
  • Cidalia Fonte, Portugal
  • Anders Friis-Christensen, Italy
  • Jerome Gensel, France
  • Michael Gould, Spain
  • Carlos Granell, Spain
  • Henning Sten Hansen, Denmark
  • Lars Harrie, Sweden
  • Francis Harvey, Germany
  • Roberto Henriques, Portugal
  • Gerard Heuvelink, Netherlands
  • Stephen Hirtle, United States
  • Hartwig Hochmair, United States
  • Joaquín Huerta, Spain
  • Bashkim Idrizi, Republic of Macedonia
  • Mike Jackson, United Kingdom
  • Bin Jiang, Sweden
  • Didier Josselin, France
  • Risto Kalliola, Finland
  • Derek Karssenberg, Netherlands
  • Tomi Kauppinen, Finland
  • Marinos Kavouras, Greece
  • Karen Kemp, United States
  • Dimitris Kotzinos, France
  • Petr Kuba Kubicek, Czech Republic
  • Werner Kuhn, United States
  • Patrick Laube, Switzerland
  • Robert Laurini, France
  • Victor Lobo, Spain
  • Malgorzata Luc, Poland
  • Francisco J Lopez-Pellicer, Spain
  • Ali Mansourian, Sweden
  • Bruno Martins, Portugal
  • Filipe Meneses, Portugal
  • Peter Mooney, Ireland
  • Adriano Moreira, Portugal
  • João Moura Pires, Portugal
  • Beniamino Murgante, Italy
  • Javier Nogueras-Iso, Spain
  • Juha Oksanen, Finland
  • Toshihiro Osaragi, Japan
  • Frank Ostermann, Netherlands
  • Volker Paelke, Germany
  • Marco Painho, Portugal
  • Petter Pilesjö, Sweden
  • Poulicos Prastacos, Greece
  • Hardy Pundt, Germany
  • Ross Purves, Switzerland
  • Viktor Putrenko, Ukraine
  • Martin Raubal, Switzerland
  • Wolfgang Reinhardt, Germany
  • Claus Rinner, Canada
  • Jorge Rocha, Portugal
  • Armanda Rodrigues, Portugal
  • Anne Ruas, France
  • Maribel Yasmina Santos, Portugal
  • Tapani Sarjakoski, Finland
  • Tiina Sarjakoski, Finland
  • Sven Schade, Italy
  • Christoph Schlieder, Germany
  • Monika Sester, Germany
  • Takeshi Shirabe, Sweden
  • Maguelonne Teisseire, France
  • Tuuli Toivonen, Finland
  • Fred Toppen, Netherlands
  • Nico Van de Weghe, Belgium
  • Ron van Lammeren, Netherlands
  • Jos Van Orshoven, Belgium
  • Danny Vandenbroucke, Belgium
  • Lluis Vicens, Spain
  • Luis M. Vilches-Blázquez, Spain
  • Kirsi Virrantaus, Finland
  • Vit Vozilenek, Czech Republic
  • Monica Wachowicz, Canada
  • Gudrun Wallentin, Austria
  • Robert Weibel, Switzerland
  • Stephan Winter, Australia
  • Bisheng Yang, China
  • F. Javier Zarazaga-Soria, Spain
  • Alexander Zipf, Germany

 

Organizers

Organizers 2017

Sponsors

Sponsors 2017