AGILE

AGILE 2016

Home
Conference Topics
Call for Papers
Call for Workshops
Important Dates
Registration
Grants
Fees
Programme
Detailed Programme
Guidelines for presentations and posters
Keynotes
Accepted Papers and Posters
AGILE Workshops
Best Papers
Committees
Local Organizing Committee
Scientific Programme Committee
Practical and Local Information
Travel Information
Hotel Information
Venues and Social Events

Detailed Programme


General Programme

 

pdf Final Detailed Programme (Updated 17.6.2016)

 

Conference Schedule

TUESDAY, JUNE 14TH

8:00-18:00

REGISTRATION (Lobby 1st floor, on site payment possible until 10:00)

9:00-10:30

WORKSHOPS

10:30-11:00

COFFEE BREAK (Lobby 3rd floor)

11:00-12:30

WORKSHOPS

12:30-14:00

LUNCH (Dining room 1st floor)

14:00-15:30

WORKSHOPS

15:30-16:00

COFFEE BREAK (Lobby 3rd floor)

16:00-17:30

WORKSHOPS

18:00-19:30

OPENING RECEPTION AT UNIVERSITY OF HELSINKI (Lehtisali 1st floor)

 

WORKSHOP

Room

3rd AGILE Workshop on Geogames and Geoplay

Sali 16

Automated generalisation for ondemand mapping

Auditorium IV

CCM2 River and Catchment Database for Europe – Applications

Sali 4

Code Loves Maps: Cartographically Oriented Programming Environments

Auditorium II

GI-N2K Workshop and plugfest: Back-to-back @AGILE-2016

Auditorium III

GIS with NoSQL

Sali 14

Link-VGI: LINKing and analyzing Volunteered Geographic Information (VGI) across different platforms

Sali 8

Visually-Supported Computational Movement Analysis

Sali 15

 

WEDNESDAY, JUNE 15TH

8:00-18:00

REGISTRATION (Lobby 1st floor, on site payment possible until 10:00)

9:00-10:30

OPENING AND KEYNOTE SESSION 1 (Room: Suuri juhlasali)

Tiina Sarjakoski, Chair of Local Organising Committee

Opening words: Vice Dean, Prof. Mari Vaattovaara, University of Helsinki

Keynote: Menno-Jan Kraak

Chair: Tapani Sarjakoski

10:30-11:00

COFFEE BREAK (Etulämpiö 2nd floor)

11:00-12:00

MAPS OF THE FUTURE AND THE FUTURE OF MAPS – PANEL DISCUSSION (Room: Suuri juhlasali)

Chair: Martin Raubal

Panelists:

Prof., President of ICA, Menno-Jan Kraak, University of Twente

Prof. Harvey Miller, Ohio State University

Prof. Mike Gould, Esri Education Manager & Universitat Jaume I

Dr. Paula Ahonen-Rainio, Aalto University

12:00-14:00

LUNCH (Dining room 1st floor)

14:00-15:30

PARALLEL SESSIONS

SESSION 1 (Room: Sali 13)

SPATIAL ANALYSIS ON CROWDSOURCED DATA

Chair: Maribel Yasmina Santos

Presenting Citizen Engagement Opportunities Online: The Relevancy of Spatial Visualization - Thore Fechner and Christian Kray

An analysis of tagging practices and patterns in urban areas in OpenStreetMap - Nikola Davidovic, Peter Mooney and Leonid Stoimenov

Geo-Privacy Beyond Coordinates - Grant McKenzie, Krzysztof Janowicz and Dara Seidl

Identification of disaster-affected areas using exploratory visual analysis of georeferenced Tweets: application to a flood event - Valentina Cerutti, Georg Fuchs, Gennady Andrienko, Natalia Andrienko and Frank Ostermann

 

SESSION 2 (Room: Pieni juhlasali)

COGNITIVE AND COMPUTATIONAL ASPECTS ON SPATIAL CONCEPTS

Chair: Marinos Kavouras

A Computational Model for Context and Spatial Concepts - Juergen Hahn, Paolo Fogliaroni, Andrew U. Frank and Gerhard Navratil

Inferring Complex Geographical Concepts with Implicit Geometries Using Ontologies: A Case of Peninsulas - Xiang Zhang, Tinghua Ai and Jantien Stoter

Deriving the Geographic Footprint of Cognitive Regions - Heidelinde Hobel, Paolo Fogliaroni and Andrew U. Frank

Measuring Space-Time Prism Similarity Through Temporal Profile Curves - Harvey J. Miller, Martin Raubal and Young Jaegal

 

SESSION 3 (Room: Sali 12)

SYSTEMS AND METHODS FOR SPATIAL ANALYSIS

Chair: Hardy Pundt

Question-Based Spatial Computing – A Case Study - Behzad Vahedi, Werner Kuhn and Andrea Ballatore

Extracting Fine-grained Implicit Georeferencing Information from Microblogs Using Crowdsourced Gazetteers and Social Interactions - Laura Di Rocco, Giovanna Guerrini, Barbara Catania, Tiziano Cosso and Michela Bertolotto

The influence of geocoding level and definition of geographic context variables on historical demographic analyses - Karolina Pantazatou, Finn Hedefalk, Lars Harrie and Luciana Quaranta

SensorWeb Semantics on MQTT for responsive Rainfall Recharge Modelling - Alexander Kmoch, Hermann Klug, Paul White and Steffen Reichel

15:30-16:00

COFFEE BREAK (Lobby 4th floor)

16:00-17:30

PARALLEL SESSIONS

SESSION 4 (Room: Sali 13)

SPATIAL AND SPATIOTEMPORAL DATA ANALYSIS

Chair: Werner Kuhn

Enhancing Exploratory Analysis by Summarizing Spatiotemporal Events Across Multiple Levels of Detail - Ricardo Almeida Silva, João Moura Pires, Maribel Yasmina Santos and Nuno Datia

Clustering and Analyzing Air Pollution Data Using Self-Organizing Maps - Minji Maria Lee, Enrico Steiger and Alexander Zipf

From a CityGML to an ontology-based approach to support preventive conservation of built cultural heritage Olga Zalamea, Jos Van Orshoven and Thérèse Steenberghen

Open data for accessibility and travel time analyses: Helsinki Region Travel Time and CO2 Matrix 2015 - Henrikki Tenkanen, Vuokko Heikinheimo, Olle Järv, Maria Salonen and Tuuli Toivonen

 

SESSION 5 (Room: Sali 12)

COLLECTION AND ANALYSIS OF SPATIAL DATA

Chair: Marek Baranowski

GeoPipes Using GeoMQTT - Stefan Herle and Jörg Blankenbach

Spatial Services in the eGovernment: Delivering WFS and WMS Queries through the Data Exchange Layer of the Finnish National Architecture for Digital Services - Pekka Latvala, Lassi Lehto and Teijo Kalliomäki

Estimating and editing transit topology over the road graph using supply data feeds - Mark Dimond, Neil Taylor and Robert Houghton

An analysis of the form of urban areas in Europe using spatial metrics - Poulicos Prastacos and Apostolos Lagarias

 

SESSION 6 (Room: Pieni juhlasali)

USER GENERATED CONTENT

Chair: Juha Oksanen

Modelling Spatial Patterns of Outdoor Physical Activities Using Mobile Sports Tracking Application Data - Rusne Sileryte, Pirouz Nourian and Stefan van der Spek

Extracting Semantics of Places from User Generated Content - Heidi Hobel and Paolo Fogliaroni

#hylo – Privacy Preserving Geosocial Network for Sharing Hyperlocal Information on a Map - Mikko Rönneberg, Hanna-Marika Halkosaari, Mari Laakso, Eero Hietanen, José Vallet, Pyry Kettunen and Tapani Sarjakoski

Assessing people travel behavior using GPS and open data to validate neighbourhoods characteristics - Matilde Oliveti, Stefan van der Spek and Wilko Quak

19:00-20:30

WELCOME RECEPTION AT HELSINKI CITY HALL

 

THURSDAY, JUNE 16TH

8:00-18:00

REGISTRATION (Lobby 1st floor, on site payment possible until 10:00)

9:00-10:00

KEYNOTE SESSION 2 (Room: Suuri juhlasali)

Keynote: Shaowen Wang

Chair: Tapani Sarjakoski

10:00-10:30

COFFEE BREAK (Etulämpiö 2nd floor)

10:30-12:30

PARALLEL SESSIONS

SESSION 7 (Room: Sali 13)

MOBILITY OF PERSONS AND OBJECTS

Chair: Rob Weibel

Learning On-Street Parking Maps from Position Information of Parked Vehicles - Fabian Bock, Jiaqi Liu and Monika Sester

Visual exploration of multivariate movement events in space-time cube - Linfang Ding, Jukka M. Krisp, Liqiu Meng, Guohui Xiao and Andreas Keler

Estimating the Biasing Effect of Behavioural Patterns on Mobile Fitness App Data by Density-Based Clustering - Cecilia Bergman and Juha Oksanen

Personalizing Walkability – A Concept for Pedestrian Needs Profiling Based on Movement Trajectories - David Jonietz

A Two-Tiered Approach to OSM Data Collection for Novice Users - Adam Rousell, Stefan Hahmann and Amin Mobasheri

 

SESSION 8 (Room: Sali 12)

LIDAR DATA AND POINT CLOUDS

Chair: Wolfgang Reinhardt

Feature-Aware Surface Interpolation of Rooftops Using Low-Density Lidar Data for Photovoltaic Applications - René Buffat

Laser scanning in modelling changes in vegetation – added value for existing data sets - Ninni Saarinen, Mikko Vastaranta, Markus Holopainen, Juha Hyyppä and Hannu Hyyppä

Using a linear octree to identify empty space in indoor point clouds for 3D pathfinding - Tom Broersen, Florian W. Fichtner, Erik J. Heeres, Ivo de Liefde, Olivier B. P. M. Rodenberg, Edward Verbree and Robert Voûte

Semi-automated landslide mapping from historical and recent aerial photography - Daniel Hölbling, Harley Betts, Raphael Spiekermann and Chris Phillips

 

SESSION 9 (Room: Pieni juhlasali)

SPATIAL DATA QUALITY AND VISUALIZATION

Chair: Alexis Comber

Representation and Visualization of Imperfect Geohistorical Data About Natural Risks: A Qualitative Classification and its Experimental - Cécile Saint-Marc, Marlène Villanova-Oliver, Paule-Annick Davoine, Cicely Pams Capoccioni and Dorine Chenier

Visualizing Location Uncertainty on Mobile Devices: Assessing Users’ Perception and Preferences - Champika Manel Ranasinghe and Christian Kray

Conflict in Pedestrian Networks - Jia Wang, Zena Wood and Mike Worboys

Development of new open and free multi-temporal global population grids at 250 m resolution - Sergio Freire, Kytt MacManus, Martino Pesaresi, Erin Doxsey-Whitfield and Jane Mills

What to put where? Extending the p-median problem to consider multiple facilities, multiple sizes and associated resource needs - Alexis Comber, Jen Dickie, David Elston and David Miller

 

SESSION 10 (Room: Sali 10)

GEOSPATIAL APPLICATIONS

Chair: Tuuli Toivonen

Towards Automated GIS-based Analysis of Scoring Attempt Patterns in Association Football - Gilbert Kotzbek and Wolfgang Kainz

Probabilistic Framework for Modelling the Evolution of Geomorphic Features in10,000-Year Time Scale: The Eurajoki River Case - Jari Pohjola, Jari Turunen, Tarmo Lipping and Ari T. K. Ikonen

An Interactive GIS-Tool for Collaborative Local Renewable Energy Planning - Johannes Flacke and Cheryl de Boer

Smart Cities and new professional opportunities: the Geographic Information Manager - Sergio Farruggia and Monica Sebillo

A method for integrity assessment of information in a worldwide maritime localization system - Clément Iphar, Aldo Napoli and Cyril Ray

12:30-14:00

LUNCH (Dining room 1st floor)

14:00-15:00

AGILE ANNUAL MEETING (Room: Pieni juhlasali)

15:00-16:00

POSTER SESSION / COFFEE BREAK (Lobby, 2nd floor)

Chair: Fred Toppen

16:00-17:50

PARALLEL SESSIONS

SESSION 11 (Room: Pieni juhlasali)

VOLUNTEERED GEOGRAPHIC INFORMATION

Chair: Ali Mansourian

Analyzing Phenological Synchronicity Using Volunteered Geographic Information - Hamed MehdiPoor, Raul Zurita-Milla, Ellen-Wien Augustijn and Arnold Van Vliet

Android-Based Multi-Criteria Evaluation Approach for Enhancing Public Participation for a Wind Farm Site Selection - Pece V. Gorsevski and Alberto Manzano Torregrosa

Using VGI for analyzing activities and emotions of locals and tourists - Eva Hauthal and Dirk Burghardt

How to recruit and motivate users to utilize VGI-systems? - Sarah Composto, Jens Ingensand, Marion Nappez, Olivier Ertz, Daniel Rappo, Rémi Bovard, Ivo Widmer and Stéphane Joost

An Automatic Approach for Building Place-Name Datasets from the Web - Ying Zhang, Yao-Yi Chiang, Craig Knoblock, Chaopeng Li, Liming Du, Shaowen Liu and Sanjay Singh

 

SESSION 12 (Room: Sali 13)

SPATIAL DATA MODELLING AND VISUALIZATION

Chair: Dirk Burghardt

Continuous Generalization of Administrative Boundaries Based on Compatible Triangulations - Dongliang Peng, Alexander Wolff and Jan-Henrik Haunert

Modeling transitions between syntactic variants in the dialect continuum - Péter Jeszenszky and Robert Weibel

Automatic Delineation of Polling Station Areas Using Legal Texts - Didier Josselin, Soumaya Yahiaoui, Eric San Juan and Christele Marchand-Lagier

Helical time representation to visualize return-periods of spatio-temporal events - Jacques Gautier, Paule-Annick Davoine and Claire Cunty

3D-GIS Heritage City Model: Case Study of the Historical City of Leiria - Luisa M.S. Gonçalves, Andreia Almeida, Ana P. Falcão and Sónia Ildefonso

 

SESSION 13 (Room: Sali 12)

METHODS FOR TERRAIN AND REGIONAL ANALYSIS

Chair: Lars Bernard

Mapping gullies using terrain-surface roughness - Karolina Korzeniowska and Oliver Korup

Automatic Workflow Composition in the Geospatial Domain: An Application on Sea-Level Rise Impacts Analysis - Samih Al-Areqi, Anna-Lena Lamprecht and Tiziana Margaria

Target-specific digital soil mapping supporting spatial planning in Hungary - Katalin Takács, Gábor Szatmári, Zsófia Bakacsi, Annamária Laborczi, József Szabó, Tibor Tóth and László Pásztor

OPTIDENS: a simulation model to explore the sustainable forms of accessibility for the urban territories - Cyrille Genre-Grandpierre, Alena Melnikava and Philippe Michelon

 

SESSION 14 (Room: Sali 10)

EDUCATION AND SPATIAL THINKING

Chair: Kirsi Virrantaus Paula Ahonen-Rainio

Evaluation of the usability of spatial thinking components (concepts, representation tools, and reasoning tools) in educational scenarios - Alkyoni Baglatzi, Athanasia Darra, Marinos Kavouras, Margarita Kokla and Eleni Tomai

Developing a Study Aptitude Test for International Distance Education Students of Geoinformation Science and Earth Observation - Parya Pasha Zadeh, Ellen-Wien Augustijn and Marie-Jose Verkroost

Investigating the Influence of Spatial Thinking in Problem Solving - Christos Charcharos, Margarita Kokla and Eleni Tomai

Spatio-Temporal Discussion Board - Gustavo Adolfo García Chapeton and Frank Ostermann

19:30-23:00

GALA DINNER AT RESTAURANT SAARISTO

 

FRIDAY, JUNE 17TH

8:00-14:30

REGISTRATION (Lobby 1st floor)

9:00-10:00

KEYNOTE SESSION 3 (Room: Suuri juhlasali)

Keynote: Niina Käyhkö

Chair: Tapani Sarjakoski

10:00-10:30

COFFEE BREAK (Lobby 4th floor)

10:30-12:00

SESSION 15 (Room: Pieni juhlasali)

BEST PAPER SESSION

Chair: Martin Raubal

Critical Situation Monitoring at Large Scale Events from Airborne Video based Crowd Dynamics Analysis - Alexander Almer, Roland Perko, Helmut Schrom-Feiertag, Thomas Schnabel and Lucas Paletta

Cross-linkage between Mapillary Street Level Photos and OSM Edits - Levente Juhász and Hartwig H. Hochmair

Spatial Data Relations as a Means to Enrich Species Observations from Crowdsourcing - Stefan Wiemann

Sonorous Cartography for Sighted and Blind People - Didier Josselin, Abdelbery Saidi, Dorian Roussel, Said Boularouk, Olivier Bonin, Eitan Altman and Driss Matrouf

Full Meta Objects for Flexible Geoprocessing workflows: profiling WPS or BPMN? - Julian Rosser, Amir Pourabdollah, Roger Brackin, Mike Jackson and Didier Leibovici

 

12:00-12:30

Closing, Awards, Presentation of the next Conference

12:30-14:00

LUNCH (Dining room 1st floor)


 

Organizers

Sponsors

Our website uses cookies and the analytics software Matomo.
More information. Ok